Potrafi skraść film skromną drugoplanową rolą i nie da się przyćmić nawet Meryl Streep, u boku której wystąpił w „Diabeł ubiera się u Prady” oraz „Julie i Julia”. Jego groteskowo zły, ostentacyjnie fałszywy Roderick to prawdziwa perełka wchodzącego właśnie do kin „Jacka pogromcy olbrzymów”. Stanley Tucci zagrał w tej naszpikowanej efektami komputerowymi baśni 3D, chociaż z technologią jest zdecydowanie na bakier.
Karolina Mróz: Czemu przyjąłeś rolę w „Jacku pogromcy olbrzymów”?
Stanley Tucci: Podobał mi się mój bohater, bardzo zabawny i zły, dobrze napisany. Poza tym pomyślałem, że fajnie zagrać w filmie, na którym moje dzieci będą się dobrze bawić.
Kręcenie to była dobra zabawa, czy musiałeś się zmierzyć z jakimiś trudnościami?
W większości dobrze się bawiłem. Bardzo dużo się śmialiśmy z Nickiem Houltem w przyczepie z tego, jak długo się kręci poszczególne sceny, albo jak bezustannie jesteśmy mokrzy z powodu angielskiej pogody. I wiecznie zmęczeni. Mój pojedynek z Ewanem McGregorem kręciliśmy dwa tygodnie. Trudności miały związek z technicznymi aspektami filmu. Efekty komputerowe to dla aktora nic przyjemnego.
3D?
Nie znoszę! To znaczy lubię oglądać filmy w trójwymiarze, ale nie cierpię grać w produkcjach realizowanych w tej technice. Nie sądzę, żeby jakikolwiek aktor przyznał, że to naprawdę lubi. Nie ma w tym nic zabawnego. Kamer jest tak wiele, że ciągle się psują i cała ekipa je przeklina. W ostateczności wszystko wygląda na ekranie zdumiewająco, trzeba mieć jednak dużo cierpliwości, żeby efekt osiągnąć. Ale warto przez to przebrnąć.
Trzeba sobie wszystko wyobrażać?
Podczas kręcenia nie widzisz nic, nie masz najmniejszej pomocy. Grasz w pustce.
Często występujesz u boku młodych aktorów, którzy osiągają ostatnio duże sukcesy. Nicholas Hoult, Anne Hathaway, Jennifer Lawrence. Czy udzielałeś im jakichś zawodowych rad?
Nie, to ja ich pytałem o radę! Żartuję, nie, nie udzielam żadnych rad. Ale kiedy wgryziesz się w temat, zauważysz, że oni osiągnęli sukces zaraz po tym, jak pracowali ze mną! Nie słuchaj mnie, to nieprawda. Po Jennifer Lawrence od razu było widać, że zostanie wielką gwiazdą.
Niebawem zobaczymy cię w drugiej części „Igrzysk śmierci” z tą właśnie aktorką w roli głównej. Jak myślisz, na czym polega fenomen tych filmów i książek? Czemu ludzie są tak zainteresowani opowieścią o zdegenerowanym społeczeństwie?
Ponieważ nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej brutalne, nasze dzieci zbyt szybko przestają być niewinne. Stąd zainteresowanie tego typu literaturą i filmami.
Jesteś bardzo zajętą osobą, bierzesz udział w bardzo wielu projektach. Jesteś pracoholikiem, czy umiesz czasem zwolnić?
Jestem znacznie lepszy w dawaniu sobie na wstrzymanie, niż kiedyś. Wychowuję dzieci i tak dalej. Ale, szczerze mówiąc, dostaję świra, kiedy dłużej nie pracuję. Wydaje mi się też, że telefony czy Internet zabierają mnóstwo czasu i energii, więc staram się nie być ich niewolnikiem. W ogóle nie jestem fanem nowych technologii. Kiedy byłem młody, te rzeczy nie były popularne i spędzaliśmy czas znacznie przyjemniej, niż z głową w monitorze czy przy słuchawce.
W jaki sposób rozwój nowych technologii wpływa na aktorstwo?
Wcale nie tak dobrze. Trzeba dużo grać w blue boxie, co nie jest dla aktora specjalną frajdą. Zapewne kiedyś zostaniemy zastąpieni przez jakiś sztuczny cyfrowy twór. Filmy powoli znikną a my pójdziemy na pierwszy ogień. Ale mam nadzieję, że będę miał wtedy wystarczająco dużo pieniędzy, żeby się o to nie martwić, albo będę martwy.
Czy włoskie korzenie wpływają jeszcze jakoś na twoją grę? Od wielu lat należysz do czołowych aktorów Hollywood…
Włoskie pochodzenie bardzo silnie determinuje moją osobowość. Z drugiej strony przywilej bycia aktorem polega na tym, że możesz udawać kogoś zupełnie innego, niż jesteś w rzeczywistości.
A propos Włoch, właśnie wychodzi książka kucharska twojego współautorstwa. Co to za projekt?
To w zasadzie wznowienie książki, która ukazała się 13 lat temu i była dużym sukcesem, ale skończył się nakład. Za radą żony, która jest wydawcą literackim, wzbogaciłem ją o nowe przepisy, została na nowo opracowana graficznie, nowe zdjęcia itp. Połączono w niej moje rodzinne przepisy (pochodzimy z Calabrii) z recepturami przyjaciela, szefa kuchni z północnych Włoch. Teraz chciałbym wydać kolejną książkę kucharską, tym razem całkowicie mojego autorstwa. Zebrałem już 70 przespisów.
Dużo gotujesz w domu?
Bardzo dużo, codziennie. To nasz rodzinny zwyczaj. Proste rzeczy: makarony, steki, risotto.
Które filmy ze swoim udziałem cenisz najbardziej?
Uwielbiam „Julie i Julię”, a „Diabeł ubiera się u Prady” to moim zdaniem jeden z najlepszych filmów studyjnych ostatniej dekady. Jestem szczególnie dumny z remake’u holenderskiego filmu pt. „Blind Date”, skromnej produkcji sprzed 5 lat. Wyreżyserowałem ją i zagrałem w niej główną rolę.
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że wiele osób ogląda niektóre filmy tylko ze względu na twoją doskonałą rolę drugoplanową?
Naprawdę? Dzięki Bogu! Co za ulga to usłyszeć! To dla mnie wielki komplement.
Świetny i szczery aktor, a co Wy o nim myślicie?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz